Veel mustritest. Tasulised ja tasuta võimalused, vihjed.

mustrid-3Nagu ma juba korduvalt olen oma postitustes rääkinud, tundub mulle, et kõige põletavam probleem kõigi käsitööarmastajate jaoks on mustrite ja ideede nappus. Miks muidu on populaarsed igasugused suured kommuunid, kus neid vahel ka ebaseaduslikult paljundatakse ja kõikvõimalikud muud leheküljed, kust mustreid otsida.

Ma pean ütlema, et mina nendes suurtes gruppides kaua vastu ei pea. Kunagi ma mõnes olin, aga see, mida ma seal nägin, tekitas pigem hämmingut ja kurvastust. Kui mõni tark ja tubli inimene on andnud välja oma raamatu, siis keegi teine seda ilma loata paljundada ja jagades levitada ei tohi! Niipalju austust peaks olema kunsti ja loomingu vastu, et seda tahtlikult mitte kunagi teha. Ometi on sellistes kinnistes gruppides antud tegevus suhteliselt tavaline.

Kindlasti tuleb siinkohal peatuda lisaks mustrite ja tervete raamatute jagamise ka toodete kopeerimise teemal, mis on samuti Eestis väga levinud ja kahjuks ikkagi ühiskonnas tolereeritud. Liiga tihti kohtab Facebookis kurbi postitusi teemal, kuidas keegi on kellegi teise poolt loodud toote kopeerinud ja teeb seda edasi oma nimega.

Kust leida kudumiseks-heegeldamiseks mustreid, ehk hundid söönud, lambad terved

Aga kuidas siis saaks seaduslikult ja oma võimaluste piires leida toredaid mustreid? Niikaua kuni te teete tooteid endale, ei ole probleemi. Probleemid algavad siis, kui te tahate tooteid müüma hakata. Selge on see, et kellegi teise poolt loodud lahendust, disaini või mistahes muud intellektuaalset omandit kopeerida ega jäljendada ei tohi. Lisaks ei tohi anda mõnda mustrit tasu eest kaasa, kui see ei ole teie enda loodud.

Ajakirjad

mustrid-1Esimene võimalus suhteliselt odavalt mustrikogu luua on loomulikult osta erinevaid ajakirju. Nende valik supermarketites on suur ja kui enne ostmist vaadata sellise pilguga, et kas ma saaksin neid mustreid seal korduvalt ja erinevate asjade jaoks kasutada, siis on sellise investeeringu tegemine igati põhjendatud. Tegelikult need enamasti maksavad 5 euro piires ja see ei ole iseenesest nii suur summa. Eriti arvestades asjaolu, et te saate seda investeeringut pidevalt kasutada.

Minul on aastatega kogunenud terve hulk ajakirju, aga ma võtan neid ikka ja jälle kätte ja otsin mõnda mustrit, mis inspireeriks. Aastaid saan neid kasutada ja vähem oluline ei ole minu jaoks toetada selliste ajakirjade väljaandmist oma tagasihoidliku panusega. Kutsun siinkohal üles kõiki toetama Eesti käsitöötegijaid ja käsitöö väljaandeid. See on jätkusuutlik teema ja väga positiivne!

Trikoopaelast vaibad – vaata ka linikute poole

Muide, kui olete kirglik vaiba heegeldaja, siis tasub osta pitslinikute ajakirju, millest enamus mustreid sobivad ka vaipade jaoks. Vältida tuleb vaid pikki ülejookse ja tavaliselt ka kahekordseid sambaid. Kergemad mustrid sobivad suurepäraselt. Minu suur lemmik on näiteks ajakiri Virkkausunelma. Seda võib lausa koju tellida: http://www.apollo.ee/virkkausunelma.html

Raamatuid ära vaata ainult ilusa kaane järgi

Teine võimalus on raamatud. Üldiselt ma ostan selliseid raamatuid, mida saaks kätte võtta rohkem kui korra ja mis on sisukad-töövõtted või erinevad musterid. Paljud tõlgitud raamatud on tihti sisutühjad ja halva tõlke tõttu on raske neid kasutada. Eesti oma autorite teoseid aga jõudumööda ostan. Nagu juba öeldud, on see vähim kuidas toetada sellist tänuväärt ettevõtmist. Eestikeelne oskuskirjandus on suur luksus ja selle väljaandmist peab toetama.

Internet ja veel kord internet

Kolmas võimalus on loomulikult internetiavarused. On olemas mitmeid kohti, kus ma küll käin vahel vaatamas, kui kohe üldse ei tule mõnda ideed, kuid ma ei taha kunagi teha ühtegi asja üks-üheselt. Kõige rohkem kasutatakse loomulikult http://www.garnstudio.com/. Selle koha kohta ma ütlen, et seal on küll suures koguses eestikeelseid mustreid ja häid ideid, siis mustrite tõlked on vahel võimatult halva kvaliteediga. Vahel ma loen mustrit ilmatu aeg, saan ikka valesti aru ja lõpuks vihastan rohkem, kui asi on väärt.mustrid-2

Küll on see koht hea, et ammutada ideid, leida sobivat mustrit või lihtsalt otsida inspiratsiooni. Teinekord sünnib idee ju kasvõi mõnest lisandist või huvitavatest värvidest. Samas on see ikkagi ainus nii ulatuslik eestikeelsete mustrite koht ja seda pidevalt uuendatakse ning seetõttu kindlasti väga oluline ja tuleb tunnustada.

Eraldi võiks peatuda teemal, kas eestikeelset juhendit on iga kord vaja. Ilmselt paljude inimeste jaoks on vaja. Siinkohal võiks soovitada näiteks veel sellist võimalust, et otsida mingi sobiv mudel sellelt lehelt ja siis mustrit või värve muuta. Kui tunnete ennast ebakindlalt, siis mingi alus võiks ees olla ja kui juba julgust rohkem ja katsetamislusti, siis saab hakata kombineerima. Samas võiks arvestada, et üks-üheselt ei saa kindlasti ühtegi mustrit ega juhist üle võtta, see sõltub hästi palju käekirjast, lõngast, varrastest. Ilmselt tuleb ikka teha teatud muudatusi. Kõige lihtsam on seda teha tööproovi abil.

Ära ignoreeri Pinterest’i

Plussid: Veel üks põhjatu ideede ja inspiratsiooni kogumise koht on http://www.pinterest.com/. Ärge heitke meelt, et tuleb sisse logida. See avab teile uue maailma ja seda sõna otseses mõttes-sinna on koondunud kogu maailma käsitöö tegijad. Sisse logimine annab teile ligipääsu ka osadele tasuta jagatavatele mustritele, aga kindlasti kordades olulisem on ideede hulk, mida seal on näha.

Miinused: Selle koha nõrkuseks on kõikvõimalike soojade kudumite suhteliselt vähene osakaal, seal on väga palju puuvillasest lõngast tehtud esemeid. Hämmastavaid asju saab vaadata ja imetleda küll, selgelt võib vabalt seal veeta tunde.

Veel üks nõrkus on see, et seal on suhteliselt halb liikuda erinevate tegijate blogide ja veebilehtede vahel. Mind ajab seal närvi pisut see, et ma tihti nö eksin seal ära. Seetõttu on kasulik kohe see veebileht, mis meeldib, endale ära märkida või salvestada, sest tagasi ei pruugi enam samasse kohta jõuda. Isegi kui ei ole alati iga eseme juures vabalt allalaaditavat mustrit, saate oma tegemiste jaoks ideid kindlasti kuhjaga.

Tore on aga see, et kui te teete Pinterestis valiku mustritest, mida te edaspidi soovite näha, siis Pinterest saadab teile regulaarselt meili uutest asjadest, mida ta on teie jaoks leidnud. See hõlbustab kindlasti otsimist ja leidmist.

Põnev mustrimaailm

Eesti oma algatustest meeldib mulle Facebookis kogukond Põnev mustrimaailm, mis jagab ka toredaid ideid ja mustreid: https://www.facebook.com/Põnev-mustrimaailm-575636545928225/?fref=ts

Raskendatud on küll mustrite printimine ja vaatamine, aga ajab siiski asja ära.

Nüüd peaks küll piisavalt olema kohti ja võimalusi. Nagu ma ka oma ühes varasemas blogis juba kirjutasin-mustrite taha ei jää kunagi ükski asi! Kindlasti tuleb veidi vaeva näha ja leida sobiv teostus oma ideele. Seda enam tuleb austada ja lugu pidada teiste inimeste loomingust.

Tegin lõpetuseks mõned otsingud Garnstudio lehelt. Seda saate ise ka ilma igasuguse raskuseta teha. Kui otsingusse sisestada vaid soovitud ese, mille mustreid vajate. Mõned aastad tagasi selline otsing ei töötanud, aga nüüd ta ikka enam vähem otsib välja märksõnadega esemeid.

Vaipade mustrid on leitavad siit:

http://www.garnstudio.com/search.php?action=search&w=vaip&c=0&k=0&y=0&lang=ee

Korvide mustrid siit:

http://www.garnstudio.com/search.php?action=search&w=korv&c=0&k=0&y=0&lang=ee

Kindad:

http://www.garnstudio.com/search.php?action=search&w=kindad&c=0&k=0&y=0&lang=ee

Mida kõike saab meriinolõngadest:

http://www.garnstudio.com/search.php?action=search&w=merino&c=0&k=0&y=0&lang=ee

jne jne jne

Toredat katsetamist!