Tumba – trikoopaelast heegeldamist … ja kudumist

Olen juba ammu tahtnud katsetada trikoopaelast kudumit. Nüüd siis lõpuks õnnestus.

Tahtsin teha tumbat, aga midagi hästi lihtsat. Seda tumbat on tõesti lihtne teha. Heegeldate kaks ümmargust vaibakest otsteks ja keskmise osa lihtsalt koote maitse järgi kuni see ümber ulatub. Siis heegeldate tükid kokku, lisate enne täidise ja ongi valmis! Mitte mingeid kahandamisi ja kasvatamisi ega muid erilisi trikke.

Siinkohal on nüüd paslik rääkida üks lugu, umbes 10 aasta tagusest ajast. Tol ajal ei teadnud trikoopaelast veel keegi midagi ja ainus selline isetegemise rõõm olid kaltsuvaibad. Ma ei olnud kunagi ühtegi vaipa ise teinud, aga minu naabrinaine tuli geniaalsele ja väga moekale ideele-teeme ise teksadest nööri ja proovime kududa teksavaipa. Mõeldud tehtud! Esimese asjana ostsin omale meeletult jämedad vardad, numbrit neil peal ei ole, aga nad on tõesti jämedad. Nr 7 oli nagu kõrsik nende kõrval. Hakkasin siis vanu (ja mitte nii vanu) teksapükse lõikuma ja saadud kullahinnalist paela kerasse kerima. Ma ei ole vist eluski midagi nii tüütut ja aeganõudvat teinud! Teksapüksid vähenesid jõudsasti, aga kerad olid vaatamata minu ennastsalgavale tööle ikka väikesed, narmendavad ja saadud pael väga ebaühtlane. Ma mäletan, et kogu selle tohutu aja kulutamisele ja vaeva nägemisele sain vast 20 cm vaipa, millel ei olnud erilist tegu ega nägu. Vardad jäid aga alles ja nüüd kulusid need tõesti ära.

Mulle tundus, et kududes kulus paela ikka kõvasti vähem kui heegeldades. Kui ühest rullist sain peaaegu kaks väikest vaibakest, siis kududes sain ühest rullist terve serva! Veidi jäi paela isegi üle.

Vahelduseks oli see tõesti mõnus tegevus. Mõtlesin, mida vahvat veel saaks kududes teha ja otsisin ka Pinterestist ideid, aga ega midagi väga erilist silma ei jäänud. Ise mõtlesin, et näiteks toolipatju või padjakatteid oleks küll tore kududa, kindlasti ka nelinurkseid vaipu võiks proovida. Kui on peenem pael, miks mitte proovida ka mitmevärvilist vaipa. See jääb igal juhul tulevikku katsetamiseks. Viie vardaga kootud vaipa mina kahjuks näitena ei leidnud, kuigi ma arvasin, et see ei tohiks ka midagi ületamatut olla. Kui on peenem pael, korralikud jämedamad vardad ja hea lihtne muster. No nüüd sai muidugi eeldusi ja vajadusi juba päris palju, nii et eks see ikka üks nikerdamine tõotab tulla.

Igal juhul, ideid jälle kuhjaga ja tulevikku järjekorda pandud.

Tumba kohta veel niipalju, et ei oska isegi midagi tegemisest kirjutada ega soovitada, see kõik tundus väga jõukohane kõigile. Otsatükkide muster on nähtaval ka näiteks siin :

https://www.garnstudio.com/pattern.php?id=6274&cid=29

Tegemist on kõige lihtsama mustriga üldse ja seda ei tasu ka algajal karta.

Ääreosa on kootud 15 silmusega. Algul heegeldasin tükid kokku lihtsalt kinnissilmustega ja siis tegin ühe rea veel peale aassilmustega, nii jäi vahva serv. Lapsed istusid ja mängisid ning kiiresti võeti kasutusse. Mõnusat proovimist!