Teeme koos ühe toreda alpakalõngast mütsi

Mulle meeldib, kui lõng ei ole väga jäme, selline 3-4 varda jämedus on väga hea. Müts jääb nii õhuline ja mitte väga paks. Alpakalõng on aga vaatamata jämedusele väga soe, pehme ja mõnus. Väga hea on teha sellest just talvekudumeid ja nautida soojust ja naturaalset mittetorkivat kiudu!

1vajalikud-vahendidVõimalik on valida mütsi toonid kas vastavad üleriietele või kontrastsed. Mina valisin toon-toonis. Müts tuleb lapsele ja värvid on hästi olulised. Lisaks lõngale läheb vaja:

2 nööpi, sukavardad nr 3 ja nr 4 vastavalt maitsele kas puidust või metallist, mõõdulint.

 

2piltalpakaEsmalt tegin tööproovi põhilõngaga. Lõin nr 3 varrastele 10 s ja kudusin 1 pp+1ph soonikut. Võib ka 2+2 soonikut või vastavalt maitsele. Tööproovi kudusin u 4 rida ja mõõtsin kergelt venitades. Selle pealt arvutasin töö silmused-lapse pea ümbermõõt oli 49, tööproovi laius oli 5 cm ja silmuseid 10. Selleks võtan ristkorrutise:

49 cm-xs

5 cm-10s

X=49*10/5=98 silmust

3pilt-alpakaLõin nr 3 varrastele 96 silmust, igale vardale 24. mulle meeldib, kui soonik on alguses piisavalt ümber. Ja siis alustasin kudumist 1+1 soonikut.

 

 

4alpakajuhendpiltSooniku pikkus on maitseasi. Mõnele meeldib peenike, mõnele laiem, mõni teeb terve mütsi soonikuna. Mulle tundus, et 14 rida on piisav.

 

 

5alpakamutsi-juhendpiltNüüd vahetasin lõnga. Kasvatasin igale vardale 2 silmust juurde. Plaanis on kududa palmikut, siis tuleb kindlasti veidi kasvatada, kuna palmikud tõmbavad kokku ja vastasel juhul jääb müts liiga ümber pea.

 

 

6alpaka-juhendpilt-mutsVahetan vardad nr 4 sukavarrastele ja alustan mustriga:*2ph+6pp+2ph* korda mustrit 4 rida.

 

 

7alpakalongast-mutsi-juhendpltNüüd teen *palmiku 3+3 paremale st et tõstan 3 silmust varda eest üle 3 silmuse, 2ph*korda mustrit. Jälle neli rida vahele ilma palmikuta st *rida 6*. järgmise palmikurea teen 3+3 palmikut, aga tõstan 3 silmust taha. Jätkan mustri kudumist. Selline erinevas suunas lihtne palmikumuster on väga efektne. Muud keerulist ei olegi vaja teha. Võib muidugi täiskasvanu mütsil kombineerida erinevaid palmikukeerde vastavalt oma maitsele. Seal on silmuseid rohkem ja müts laiem.

 

8Edasi jätkan mustri kudumist soovitud pikkuse saamiseni. Pikkuse võib mõõta kas mõne varasema mütsi pealt või proovida mütsi pähe. Kokkuvõtmise osa peale võib arvestada veel u 4 cm. Mütsi võib teha päris ümber pea, veidi pikema või päris palju pikema. Kõik oleneb soovist, maitsest ja moest. Mina tahtsin veidi pikemat mütsi. Täiskasvanu mütsile võib sel juhul arvestad u 21 cm+lõpetamise osa. Lapse mütsi kudusin 18 cm.

 

 

 

99-1Hakkame lõpetama. Mina vahetan lõpuosa kudumiseks vardad taas nr 3 vastu. Mulle meeldib, kui lõpuosa on tihedamas koes ja peenemate varrastega on seda hea saavutada. Lõpetamise teen nii: 1.rida- koon kokku iga 4. ja 5. silmuse. 2. rida-koon parempidi. 3. real koon pp kokku iga 3. ja 4. silmuse. 4. rida jälle paremidi. 4.real koon kokku pp iga 2. ja 3. silmuse. 5. real koon parempidi. 6. real koon pp kokku kõik järelejäänud silmused kahekaupa-*2 s pp kokku, 2 s pp kokku*. 7. real parempidi. 8.real võtan heegelnõela ja tõmban lõnga kõikidest silmustest korraga läbi. Lõng tuleb kinnitada ja viia töö pahemale poolele. Lõngaotsa ajan sisse ja lõikan ära.

 

 

 

1011Valmistan tuti ja kinnitan mütsile. Tutt tuleb korralikult kinnitada. Minu arvates kõige parem on tuti mõlemad lõngaotsad viia pahemale poolele ja kokku siduda kõvasti sõlmeks. Lõngaotsi peita töö sisse ja teha veel mitu sõlme, et tutt lahti ei tuleks.

 

 

 

 

12Kinnita nööbid ja müts ongi valmis. Tore ja kiire töö! Küsimuste korral saan aidata, kui kirjutate mulle kasvõi Facebookis.

 

 

 

 

 

 

Mõnusat katsetamist!