Ovaalne vaip trikoopaelast – lisatud juhised

Trikoopaela võlu on see, et temast saab teha väga erinevaid kauneid esemeid. Ümmargused vaibad ei pea olema sugugi ainus võimalus. Kui oled proovinud juba mitmeid ümmargusi vaipasid teinud, siis võiks kätt proovida ka keerulisemate esemetega. Ovaalne vaip seda kindlasti on, kuna siin on vaja rohkem loomingulisust ja katsetamisjulgust. Võib juhtuda, et siiski ei tule välja.

Valisin igaks juhuks jämedama paela, sellega tuleb vaip paksem ja oht lokkimisele väiksem. Juhised on antud samuti jämedamale paelale ja nr 10mm nõelale. Mustrit mul ees ei olnud, proovisin teha sellise nagu meeldis. Tulemuseks oli 66×127 cm vaip. Kui kasutate peenemat materjali, saate ka väiksema vaiba.

Mis teeb ovaalse vaiba tegemise nii keeruliseks? Raske ongi ühest vastust anda. Ilmselt otsakaarte tegemine ja matarjali erinev venivus. Seega ei tasu ka neid juhiseid üks-üheselt võtta. Kui mõni koht siiski lokib või jääb tirima, tuleb jooksvalt sellele reageerida. Tavaliselt aitab kas sammaste lisamine või vastupidi vähendamine. Suurte kogemustega tegija tunneb need kohad ära, algajale ei soovita ovaalset vaipa esimeseks tööks võtta.

 1. rida: Alustasin 44 õs.
 2. Rida: 43 s õhksilmuste ühele poole, viimasesse õs 6 sammast. Teiselt poolt tagasi 43 s, viimasesse 6 s.
 3. Rida: 1 s, jäta 1 s vahele, 1 õs (kokku 22s), otsasammastele 1 s+1õs (kokku 6s), teiselt poolt tagasi
 4. Rida: 6s ühte silmusesse, jäta 2 s vahele, ks, korda. Katkesta pael.
 5. Rida: kinnita pael ükskõik millise saki tippu, tee ks+6 õs, ks järgmise saki tippu, korda. Otsakaarele tee 3 õs ja 1 s+3 õs ja 1 ks. Sammas tuleb teha kahe saki vahele, kinnissilmus saki tipule. Nii jääb kaar ühtlane.
 6. Rida: 5s ahelasse, 1 s eelmise rea ks, korda. Otsakaarele tee 3 s ahelasse ja 1 s eelmise rea sambasse. NB! Sellel real vaata, et rida jääks ühtlane. Kui on näha, et 3s on piisav, ära vahele rohkem lisa. Kui tundub, et hakkab kiskuma, võid teha ahelasse ka 4 s.
 7. Rida: 1s, jäta 1 s vahele, 1 õs (kokku 28 s). Otsakaarele tegin 18 s, eelmisest reast vahele ei jätnud st igasse sambasse ühe samba + 1 õs.
 8. Rida: 6s ühte silmusesse, jäta kaks silmust vahele, 1 ks, korda. Siiani kulus 2 rulli. Kui suuremat vaipa ei soovi, võib siin lõpetada.
 9. Rida: kinnita pael taas suvalise saki tippu, tee 1 ks, 6 õs, korda. Otsasakile tegin taas 3 õs, 1 s kahe saki vahele, 3 õs ja 1 ks saki tippu. Korda
 10. Rida: 6 s ahelasse ja 1 s eelmise rea sambale. Otsakaarele 3 sammas ahelasse ja 1 s eelmise rea silmusele.
 11. Rida: 6 s, jäta 2 silmust vahele, 1 ks, korda tervel ringil.

Kokku kulus täpselt 3 rulli paela. Täpselt. Üle ei jäänud midagi. Aega kulus mõni tund kahel päeval. Muster on selle poolest väga hea, et võib teha suurema või väiksema vaiba.

Mõnusat katsetamist!