Mandalavaip kirju paelaga

Trikoopael on üks imeline materjal. Iga kord vaipa tehes ma arvan, et see on minu viimane (neid lihtsalt ei mahu lõputult minu koju). Ometi mõne aja möödudes ma võtan jälle need ahvatlevad rullid ja heegelnõela ning valmib järjekordne vaip! Mul on neid väga erinevaid ja ikka päris mitmeid. Kui ma ühest vaibast tüdinen, siis panen selle mõneks ajaks hoiule ja võtan teise. Mõned on ka juba pikast kasutamisest kannatada saanud.

Hetkel on mul suur halli vaimustus. Hall sinisega, hall roosaga, hall halliga ja jälle otsast peale. Nüüd on lisandunud ka veidi mündirohelist. Sel korral tekkis vaiba ahvatlus kirjudest paeltest. Tundub, et ideed ei lõppe kunagi, ikka leiab midagi uut. Meil on lastetuba halli põhitooni ja valgete tähekestega. Täpselt selline pael tuli meie poodi viimase kaubaga!

Ma olen siiani veidi eelarvamusega suhtunud kirjudesse paeltesse. Meie klientide hulgas on need aga alati väga populaarsed. Tegelikult annab just kombineerimine väga huvitavaid tulemusi. Nagu arvata oli, paela muster vaibal näha ei jää, aga see pind on väga vahva kirju ja lastetuppa sobib suurepäraselt.

Mul on muidugi veel üks katsetamise soov mustriga paeltega seoses, aga sellest juba tulevikus.

Nüüd siis selle vaiba tegemisest. Algne soov oli teha võimalikult tihe vaip. Lastel on mõnus istuda, asjad ei kuku suurtest aukudest läbi. Kui ma olin veidi seda vaipa teinud, siis ma muutsin meelt. Eks see on maitse asi, aga selle materjali võlu seisneb ikka pindades ja tekstuurides. Eesmärk on teha siiski kordumatu vaip ja iga kodu unikaalne pilgupüüdja. Vastasel juhul võiks juba osta poest masstoodangut. Aga eks inimeste soovid ja maitsed on erinevad, ideed piiritud ja soovid erilised.

Minule väga ei meeldinud tihe ja üksluine muster. Esialgu valisin kaks erinevat paela-mustriga peenem ja valge jämedam. Alguses ei olnud midagi hirmsat, merikarbi muster õnnestus ilusti (kolm sammast ja 1 kinnissilmus, teisel real kinnissilmuse kohale 4 sammast ja sammaste kohale kinnissilmus), paela jämedus ei mänginud mingit rolli. Kui ma aga jõudsin kaheksanda reani, hakkas muster lokkima. Põhjuseks oli see, et mustris oli vaja iga reaga lisada üks sammas ja selleks ajaks tuli tavalise samba asemel teha kahekordne sammas. See ei jäänud enam ilus. Proovisin sambaid lisada ja kinissilmuseid, aga ikka ei tulnud ilus. Võib öelda, et selle vaiba tegemine oli üldse üks paras väljakutse. Selle vaiba puhul oli eripäraks see, et tegelikult mul mingit valmis mustrit ei olnud üldse välja vaadatud, tahtsin teha nii nagu tundus huvitav.

Lahti harutada ei raatsinud ja siis tegin lihtsalt vaherea (sammastega), valisin uue mustri ja kombineerisin teise mustri sinna otsa. Seda saab teha tõesti siis, kui asi juba piisavalt „käpas“ ja mustri suurendamise loogika selge. Aga katsetada muidugi võib ja peabki, sest paelaga ei juhtu ka pärast mitmekordset harutamist mitte midagi.

Mustriinspiratsiooni sain taaskord raamatust Imelised mandalad. Algul tundub, et need näited seal on liialt väikesed ja vaibaks sobib ainult üks muster. Tegelikult saab neid mustreid lõputult kombineerida, seal on väga häid vihjeid ja töövõtteid. Mul on kujunenud oma kindlad lemmikud, mida ma ikka ja jälle uute vaipade puhul kasutan. Näiteks lihtsa sammastega pinna vahele teist värvi kinnissimuste lisamine. Sellise pinna saate siis, kui sammaste reale heegeldate teise värviga: kinnissilmus+4õhksimust+kinnissimus ja järgmisel real 4 sammast õhksimuste ahelasse.(vaibal on tehtud see tumehalli ja helesinisega) Ka lihtne sammas+2ahelsilmust+sammas, järgmisel real ahelsilmuste ahelasse taas sammas+3ahelsilmust+sammas on tõeliselt mõnus kombinatsioon vaheridade jaoks. (vaibal kirju paelaga peale laia valget sammaste rida)

Mustritega on nii, et neisse tuleb suhtuda loominguliselt. Tihti juhtub, et kuigi teete kõik samamoodi nagu juhistes kirjas, kuid ikka kas lokib või hakkab „kausiks“ muutuma. Põhjuseks on enamasti erineva jämedusega paelad ja heegelnõel, aga ka isiklik käekiri. Seetõttu ma soovitangi, kui lihtsamaid mustreid on juba mitmeid proovitud ja tahaks teha midagi raskemat, siis proovige kombineerida. Kui välja ei tule, suurendage või vähendage sammaste, õhksilmuste või kinnissilmuste arvu. Enamasti tulevad mustrid välja.

Lõpetuseks tuleb mulle meelde, kui käisin algaja „mööblituunijana“ värvipoes nõu küsimas. Kuidagi ei tahtnud õnnestuda piltide kandmine mööbli pinnale ja müüja vastas mulle veidi etteheitva tooniga-aga see on ju kunst! See ei saagi alati välja tulla ja see tuleb alati veidi teisiti. Mäletan, et tookord see vastus võttis mind sõnatuks, tegi isegi veidi kurvaks. Praegu ma saan aru, mida see müüja mõtles ja ega nüüd ma ennast enam õpetada ei lasekski. Liigne perfektsionism piirab loomingut.

Mandalavaiba galerii leiad siit.

Inspiratisooni ja loomisrõõmu teile!