Kukeharjade üks kroonimata keiser, ’Purple Emperor’

IMGP6181Ilma liialdamata on sort üks efektsemaid ja esile tõusvamaid kukeharjade seas. Sellest ka loomulikult minu enda lemmik. Lisaks mustjaspunastele vartele ja lehtedele kingib taim kasvatajale ka sügavroosades toomides augustikuist õieilu. Taime omanikuga koos saavad seda nautida arvukad putukad mesilastest liblikateni, keda ’Purple Emperor’ ligi tõmbab.

Taime enda sordi nimetus pärineb haruldasest liblikaliigist ning sort on saadud loodusliku juhusliku risttolmlemise tagajärjel.

Miks seda räägin? Olen ise kasvuhoone tingimustes üritanud aretada kukeharju juba 6 aastat ning nüüd alles saavutanud esimese arvestatava (ikka veel ütleks: võimaliku) uue sordi. Seda proovides ristata tugevakasvulisi sobilikke sorte ’Purple Emperoriga’. Vaatamata vaevale on see tõeliselt hirmus töö – tulemused on napid. Eesmärk oli saavutada veelgi tugevakasvulisem sort kui ’Purple Emperor’. Sellel aastal loodan siiski saada aimu, kui suureks ja loomulikult, kui värvikirevaks osutub uue sordi lehestik ja õied J. Pilte saab sellest panna alles sügiseks, kui eelmise aasta väike taim on hea kasvuhoo sisse saanud. Aga see selleks nagu öeldakse.

’Purple Emperor’ on hea kukehari sellepoolest, et kasvab hästi ka jahedamatel ja vihmarikkamatel suvedel, mis on kuiva armastava taime puhul alati väärt omadus. Täisilu saab taim näidata päikeselisel kohal ja vett hästi läbilaskval pinnasel. Savimaadel aitab killustiku või kruusa lisamine.

Ökoaednikele on see taim tõeline kingitus, kuna meelitab massiliselt ligi röövtoidulisi putukaid, kes seal ümbruses pesitsevad ning kelle vastsed omakorda taimemahlasööjatest kõhtu täidavad.

Minul ei ole kogemusi kõikide punaseleheliste kukeharjasortidega, kuid leian, et see juba veerand sajandit vana sort on kindlasti ikkagi aktuaalne Eestimaa aianduses.