Kudumine, mustrid, nende valu ja võlu

Drops Design musterBlogpostituse teemad tulevad elust enesest. Tundub, et kui minu enda jaoks on mingi asi aktuaalne, siis võiks see ehk ka kedagi teist puudutada. Tore on alati õppida teiste vigadest, see hoiab paremal juhul kokku terve hulga aega. Täna teeme juttu kudumise mustritest.

Edasijõudnud kudumise, heegeldamise ja muu sarnase käsitöö tegijale on muster kõige alus. Kui on hea muster, siis haarad selle lennult. Mis teeb mustri heaks? Minu jaoks on siin põhiliselt kaks kriteeriumi – kergesti meeldejääv ja hästi kirja pandud. Ilu on iga vaataja ja tegija silmades, kahtlemata on ilus muster iga tegija jaoks kõige alus. Selle õige mustri nägemisel tekivad rahulolu, lõnga otsingud, teostamine ja lõpuks kandmisrõõm. Minu jaoks on siin ikkagi oluline ka see, kuidas see muster on esitletud. Pigem ma peatun sellel teemal.

Jah, ma tean, et enne suure töö alustamist tuleb teha tööproov, korralikult arvutada välja valmis töö silmuste arv ja alles siis asuda tööle. No aga tegelikult, kes seda iga kord teha jõuab? Pilt mustrist ja idee ning sageli on nii vähe aega, et nikerdamiseks ei ole enam mahti. Nii juhtus ka minuga. Üldiselt mulle väga meeldivad DROPSi mustrid. Kindel ja kiire valida, ilusad pildid juures. Kuid seekord läks untsu kõik, mis vähegi untsu sai minna.

Idee oli selline, teha peenvillasest heleroosast ilus pitsiline pluus oma valge seeliku juurde. Lõnga, varraste ja tegumoe valimine seekord keeruline ei olnud. Muster lasi ennast aga tükk aega otsida. Lõpuks tegin valiku siit.

Proovitööd ma enam teha ei jõudnud, kaks eelmist proovimist olid juba läinud vett vedama. Silmuste arvu sain eelmise tööproovi pealt siiski kätte ja see osutus ka õigeks.

Muster aga on nagu õnnetus. Mulle väga meeldivad sellised mustrid, mis on kerged, jäävad kergesti meelde ja suudad ühe peale vaatamisega terve rea teha. See muster on aga kõike muud. Algajale ma seda kindlasti ei soovita valida. Kindlasti on palju teisi, paremaid ja käepärasemaid. Mina oma 20-aastase käsitöökogemuse juures pean tunnistama, et minu jaoks oli see üks halvim kogemus. Halb muster viib töö isu ära, eriti kui tuleb nina joonisel olla terve töö jooksul.

Igal juhul, kui seda mustrit siiski ette võtta, tasub väga hoolega jälgida, millise kokkuvõtmise ees on õhksilmus ja millise ees mitte. Selle mustri kõige võimatum asi minu meelest ongi see, et mustriloogika ei käi kogu aeg ühtemoodi st et kui eelmisel real oli õhksilmus, siis on see kõikjal nii. Isegi ühel real võib olla erinevusi. Lisaks on seda mustrit väga halb lugeda. Algajale võivad märkamatuks jääda näiteks parempidised silmused õhksilmuse ja kokkuvõtmiste vahel.

Ikkagi kehtib vana kooliaegne reegel – muster tuleb vähemalt korra läbi kududa, alles siis saad aru, kas see on sulle käepärane ja kas sa suudad seda teha.

Muidugi tulemusel ei olnud midagi viga, kui see kõik lõpuks valmis oli.