Heegeldatud ruudud, lisatud juhised

Täna ma tahan teile rääkida oma tõenäoliselt ehk kõige suuremast kirest-heegeldatud ruutudest. Antud “kirg” on ajas küll muutunud, aga suurima hea meelega võtan ikka ja jälle nende tegemise ette. Oli ilmselt aastal 2009, kui see armastus alguse sai. Tol ajal ei olnud mingeid moodsaid portaale, kust ideid ammutada, aga mõni vahva raamat vahel harva ikka tõlgiti. Nii ostsin ka mina ühe nüüdseks juba ammu läbi müüdud raamatu, mis on praeguseks juba kapsaks kasutatud. Alguses tagasihoidlikult katsetades ja kaheldes, kas see ikka on see õige ja kuidas see kõik lõpuks jääb, jõudsin juba julgemate katsetusteni.

Mulle meeldib nende ruudukeste juures kõik-neid saab kerge vaevaga kaasas kanda, nende tegemine võtab vähe aega (ühe ruudu peale ca 20 minutit!) ja nendest saab lihtsalt imepäraseid esemeid kujundada. Minu esimene suur väljakutse oli voodikate. Nii mõnigi tuttav ütles, et no mida sa teed, see võtab ju meeletu aja. Võttiski! Terve aasta tegin neid ruudukesi ja hiljem õmblesin veel oma paar kuud kokku. Aga ma olin väga rahul. Kujutate ette, et te veate tervet voodikatet kaasas, et seda otsast teha?! See ei ole võimalik. Selliste ruutude tegemine võib aga toimuda igal pool. Minul olid need kaasas lõunamaa reisil, arsti järjekorras ja isegi kohvikus. Heegelnõel ja tokk lõnga ei vaja mingit erilist ruumi. Ühes tükis suurte esemete tegemine on pealegi tüütu, väsitav ja igav. Minu puhul jäävad sellised suured tööd sageli poolikuks, kuna ma lihtsalt tüdinen. Ruudukeste tegemine on aga väga mõnus tegevus! Kogu aeg tundub, et midagi saab lõpetatud ja saab uuega alustada. Muide, psühholoogiliselt pidi see olema väga oluline detail. Asjade lõpetamine on igale inimesele väga oluline, see lisab enesekindlust ja annab rahulolu. Ruutude võlu selles seisnebki-kogu aeg on midagi töös ja midagi saab pidevalt lõpetatud.

Alguses lummasid mind ühevärvilised pinnad. Sel juhul saab kasutada keerulisemaid mustreid ja efekt ongi mustril. Kui olin teinud traditsioonilise valge voodikatte, sinise tugitoolikatte ja mitmeid patju, hakkasin proovima pigem värve kombineerida. Kohe oli selge, et see maailm on piiritu! Iga värv mõjub erinevalt, värvide kombineerimine ja nende paika sättimine on tõeliselt tore tegevus. Igav ei hakka kohe kindlasti.

Kuidas sobitada värvilist sisekujunduselementi meie põhjamaa kodudesse? Tegelikult ei ole see probleem. Kui teie kodu on hele ja soovite värvilaiku, siis sellise teki või padja heegeldamine on selleks suurepärane võimalus. Kui aga kodus on juba piisavalt värvi, siis kohe rahuneb terve tekk, kui värvilised ruudud raamida tagasihoidliku valgega. See ongi kõige põnevam värvide kombineerimisel. Lõpptulemus selgub alles siis, kui kõik on valmis. Kui te teete iga ruudu erineva, saate tulemuseks tõeliselt toreda värvide külluse oma koju. Kui te aga tahate samast mustrist korrapärasemat ja tagasihoidlikumat tulemust, tehke erinevat värvi ainult ruutude keskosa. Neid variante katsetamiseks on lihtsalt nii palju!

Kui vaadata pisut ringi maailma käsitööarmastajate hulgas, siis võib julgelt öelda, et sellised nn afgaani tekid on väga populaarsed üle maailma. Ainuüksi Pinterestist leiate lugematu hulga erinevaid vaateid, ideid ja kasutusalasid. Selgelt eristuvadki siin lõunapoolsed ja põhjamaised valikud. Mulle tundub, et siin on võimalus oma koju kordumatu mandala kujundada. Just selline, mis teid selles hetkes kõnetab ja tundub õige. Just selline, mis annab teile energiat ja jõudu, aga samas ka tasakaalustab teie mõtteid. Mitte keegi ei saa öelda, et see või teine on kole. See on just õige!

Juhised

Lõngakuluks võib arvestada u 3 ruutu ühe toki kohta. Erivärviliste ruutude puhul võib lõngakulu olla suurem, kuna mõnda värvi jääb üle ja teist kulub rohkem. Kindlasti tuleb arvestada, et suurte tekkide kokku õmblemisel on lisaks lõngakulu märkimisväärne. Seega tasub kõik lõngajupid kokku õmblemiseks alles hoida.

Ruutude kokku õmblemiseks on kaks põhilist võimalust-õmblemine või heegeldamine. Õmblemisel kasutatakse sukanõela ja õmmeldakse paremalt poolt ruudud kokku. Heegeldamisel heegeldatakse kinnissilmustega äär üle. Arvestama peab veel seda, et kõigepealt tuleb ühendada kõik ruudud horisontaalselt ja alles seejärel vertikaalselt. Seega, ühenda ruudud alles siis, kui kahe rea jagu ruute on valmis.

Ajakuluga on nii, et tasub võtta võimalikult lihtne ja käepärane muster. Oluline on, et see jääks kiiresti meelde ega oleks vaja mustrit kaasas kanda või pidevalt vaadata. Tegelikult jäävadki enamus mustritest kiiresti meelde ja juba peale mõne ruudu tegemist ei ole tarvis mustril järge ajada. Ühe ruudu peale kulub vilunul heegeldajal mõnikümmend minutit, see oleneb muidugi väga raskusastmest, lõngade vahetamisest ja ruudu suurusest.

Selline suur tekiprojekt on suveks kindlasti tore kaaslane!

Proovige värvide jõudu ja sättige neid selliselt nagu teile sobib. Meie pikas ja pimedas ajas on tegelikult värvidel väga oluline osa kanda. Valge sisekujundus on parim taust värvide mõjumiseks. Julgem sisekujundus annab võimaluse katsetada ühevärvilisi või tagasihoidlikumaid motiive. Loomisrõõmu ja katsetamisjulgust! Ehk saavad ruudukesed ka teile armsaks!

 

Siit saab vaadata hulgaliselt vihjeid, kuidas teha erinevaid ruute, kuidas neid ühendada ja milline äär valmis tekile heegeldada.