Haapsalu pits

Haapsalu pitsHaapsalu pitsi kasutamine erinevates variatsioonides on väga kuum teema. Minul oli pikka aega suur unistus, teha omale pikk valge seelik haapsalu pitsiga. Peab kohe alguses ära ütlema, et kui ma oleks teadnud, et see ettevõtmine nii suurt vaeva nõuab, ei tea, kas ma olekski alustanud… Aga algusesse.

Lõngaga mul vedas, tahtsin saada peenvillast, soovitavalt midagi  luksuslikumat. Teen veidi reklaami, aga lõng oli tõesti kvaliteetne ja ilus http://liinarees.blogspot.com.ee/. Lisaks sain pika kirja soovitustega, millest oli päris palju kasu. Mustri valimisega läks aega. Tahtsin hakata ülevalt alla kuduma, et ülemine osa tuleks kenasti ümber. Edasi tegin lõike ja püüdsin arvutada silmuste arvu võimalikult täpselt. Kokkuvõttes see õnnestus kui tööproovi pealt silmused arvestada lõike suuruse järgi. Mustreid katsetasin kokkuvõttes kümneid. Ükski ei tundunud piisavalt hea ja käepärane. Sellise suure töö juures on väga oluline, et muster jääks kiiresti meelde ja oleks võimalik kiiremini kududa.

Lõpuks otsustasin, et teen võimalikult lihtsa mustri, ilma nuppude ja muude keeruliste lisanditeta. Asendamatu raamatu “Pitsilised koekirjad” tellisin antikvariaadist. See oli ost, mis õigustas ennast 100%. Mustri valisin nii, et oleks võimalik kahe mustrikorduse vahele silmuseid juurde kasvatada ja et see ei häiriks üldist pilti. See tähendab, et kui neid kasvatatud silmuseid juba piisavalt palju on, saab alustada uue mustrikorraga. Ühesõnaga, see oli paras nikerdamine. Ma pean ütlema, et ega ma täpselt ei tea, kuidas profid seda teevad, aga mulle tundus selline kasvatamine kõige mõistlikum. Allaäärde plaanisin valida teise mustri ja sinna kinnitada swarovski pärlid.

Töö veel valmis ei ole, vaheaegadega olen seda teinud eelmisest sügisest saadik, üle poole aasta. Vahepeal ei olnud aega, siis sai isu otsa, aga nüüd lõpp paistab ja see annab innustust juurde. Panen kindlasti pildid üles kui see kaua tehtud kaunikene valmis saab. Ühes olen ma veendunud, rohkem ma sellist tööd ette ei võta 🙄

Imeline tulemus on muidugi seda väärt, kui tahtmine on väga suur. Oma kogemusest võin öelda, et see nõuab põhjalikku ettevalmistust ja väga palju aega. Ühe täisringi kudumine võttis mul aega u pool tundi. Lõpus seadsin eesmärgiks kududa iga päev nt 4 rida, aga teinekord on ka seda kahte tundi väikeste laste ja muude kohustuste kõrvalt keeruline leida. Soovitan seda suurt projekti võtta esialgu väga rahulikult ja teha täpselt nii palju kui tahtmist on. Võib olla kaob muidu isu ära.

Varrastest ka paar sõna. Alustasin puidust ringvarrastega, aga mida suuremaks läks töö, siis tundusid metallist varadad isegi paremad. Need libisesid paremini ja töö oli juba väga lai, siis oli nii palju kergem. Üldse vahetasin vardaid kolm korda ja päris lõpus oleksid võinud vardad isegi pikemad olla, sest silmused kippusid maha tulema.

Igal juhul võiks suurem käsitööhuviline sellise töö muidugi ette võtta, sest rahulolu korvab kõik raskused. Algajale esimeseks tööks seda kindlasti ei soovita.